V Číně se pije zadarmo

Čína musí být neskutečný zážitek. I přesto, že jsme hovorem s Jirkou Motejlem strávili hodně času a já mám hustě popsané tři stránky, tak stále nejsme na konci a domlouváme se na další den. Zážitků má z téhle obrovské velmoci opravdu hodně. Není divu, život v několikamilionovém městě, jízda v rychlosti 430 km/h a nebo na vlastní oči vychutnaná krása rýžových plání.

Proč sis vybral zrovna Čínu? Není to zrovna oblíbená destinace vysokoškolských studentů.

Jelikož tam máme partnerskou školu, tak naši studenti jezdí tam, a naopak jejich studenti k nám. I když popravdě jsem u nás nikdy žádného Číňana neviděl. Ale mělo by to tak fungovat. Díky té spolupráci jsme si ani nemuseli platit školné a od školy jsme dostali i nějaké peníze. Zbytek jsme si museli zařídit sami.

O takovou příležitost je asi rvačka, co?

Musel jsem projít výběrovým řízením. A když se mi pak ozvali, že mě vybrali, tak to bylo všechno hrozně rychlé. Váhal jsem jenom chvilinku a hned po té příležitosti skočil. Bylo to trochu takové Last Minute.

„Byli jsme taková pseudorodinka, mezinárodní společnost.“

Nebál ses odcestovat skoro na půl roku na druhý konec světa, kde i nápisy na zastávkách jsou nerozluštitelné?

Před odletem jsem se ještě stěhoval, takže to bylo takové hektické a nebyl čas něco takového vůbec řešit. V šestnácti jsem byl rok v Americe. Takže jsem se toho neznáma tolik nebál. Čínsky jsem sice neuměl před odletem ani slovo, ale bral jsem to jako část dobrodružství.

_DSC1417

Kolik lidí se tedy nakonec vyjelo za pandami podívat?

Od nás ze školy jsme jeli dva. Na bytě nás ale bylo celkem šest. Ještě dvě Francouzsky, Dánka a Španěl. Každý jsme měli svůj vlastní pokoj a společnou kuchyň a obývák. Byli jsme taková pseudorodinka, mezinárodní společnost. Docela jsme se měli rádi a vycházeli jsme spolu.

Jak je to tedy s bydlením v jednom z největších měst Číny?

Bydlení v Shanghaji je poměrně drahý. Ve Švédsku nebo v Anglii mám kamarády, ti sice platí ještě o trochu víc, ale ten standart je tam vysoký, což se o Číně říci nedá.

Jak na tebe působily ty monstrózní kolosy staveb?

Čína měla vždycky velkolepé stavby, jako Velkou čínskou zeď, ale co se týče toho moderního, to vyrašilo strašně narychlo a je to moderní historie. Ta masová betonová výstavba vznikla za posledních 30 let. Oni mají to štěstí, že to před nimi, ty stavby a techniku, už někdo zkusil a ví, co je dobré. S tím souvisí i jejich infrastruktura. Všechno extra super moderní. Když se vláda rozhodne postavit tady metro, tak se tady postaví a když ten pozemek nemají, tak si ho znárodní.

_DSC3417

A co doprava? Vyzkoušel si jejich slavné rychlovlaky?

Doprava je tady opravdu dostupná. Je tady všechno, autobusy, přívozy, trajekty, vnitrostátní lety. Není to tak kvalitní, jako jsme zvyklí v Evropě, ale předčilo to naše očekávání. Vesměs se ale člověk po Číně dostane levně, rychle a fakt dobře. Svezli jsme se i rychlovlakem, který jel 430 km/h, ten jezdí mezi letištěm a městem a ujede 30 km za 7 minut. Ty lístky jsou tam ale tak strašně levný, že to na sobě prostě nemůže vydělávat a pro tu zemi to musí být hrozně ekonomicky nevýhodné. Jezdili jsme i „spacími vlaky“, ty jsou pomalejší. Je zajímavé, jak se mění složení obyvatelstva podle těch vlaků, ono se to totiž stupňuje s cenou. V těch spacích vlacích lidé i kouří, občas si odplivnou na podlahu a jedí tam instantní polívky. My jsme sdíleli kupé s čínskou rodinkou a oni bylo ohleduplní, ale stejně jsme kroutili hlavou, co vyvádí ty děti za blbosti a kolik toho sežerou a ušpiní.byl to super zážitek. Ty postýlky tam jsou takový úzký, ale není to brutální nekomfort a normálně jsme se vyspali.

„Ve spacích vlacích lidé i kouří, občas si odplivnou na podlahu a jedí tam instantní polívky.“

Nebáli jste se tam usnout? Že vás někdo okrade, nebo tak?

Ne. Takhle se dá výborně cestovat. V Číně s kriminalitou vůbec není problém. Negativní zkušenosti tohohle typu jsme prostě neměli. Jediné, s čím jsme ty špatné zkušenosti měli, tak to je ta jejich kultura. Hrozně nám vadilo, jak jsou hluční a všude plivou. Ale není to nic, co by člověka ohrožovalo.

Přidej se k nám na Facebooku!

Partneři