Perfektní léto v Montaně!

Nejdřív chtěla na Nový Zéland. Pak zjistila, že v posledních letech čím dál tím víc mladých lidí míří do Spojených států na program Work and Travel, aby si vyzkoušeli pracovní život za oceánem a pak, za vydělané peníze, procestovali Ameriku křížem krážem. Bohužel nabídka práce na Aljašce byla na letošní rok už vyčerpána, a tak si nakonec umanula, že alespoň vypadne z města a bude hledat něco, kde je také krásná a nespoutaná příroda. Nakonec u ní zvítězila Montana, země hor a medvědů grizzly, a Terka ani trochu nelituje, že s Czech-us vyrazila. Dokonce už uvažuje, že se sem příští rok vrátí.

Servírka? Nakonec ne.

Tereza vyrazila do severozápadního státu americké padesátky s tím, že bude pracovat jako pokojská. Pak se z toho vyklubala práce servírky, teď dělá v kuchyni, a kdo ví, jestli je to konečná. Přidělili jí „studenou část“ kuchyně. Kuchařka, která tam pracuje už nějaký ten pátek, jí vyprávěla, jak to vypadá, když jsou jejich dny velmi „busy“. Přišel víkend a Tereza to zažila na vlastní kůži. Od té doby to slovíčko nesnáší. Naštěstí jí tvrdou práci vynahrazují vysoká dýška, která se rozdělují mezi veškerý personál a nejenom mezi lidmi na place.Kromě toho měla i velké štěstí na své domácí i zaměstnavatelku. Tu si nemůže vynachválit. Hostitelská rodina jí dopřává na výlety na lodi, cesty za rybařením v průzračných montanských vodách, dokonce i na „party loď“, na které pořádají tradiční americký zvyk a největší hobby – barbecue. Při rozhovoru jsem se z Terky snažila vydolovat nějakou nepříjemnou zkušenost. Jenže ona zarputile tvrdila, že se s ničím nepříjemným nesetkala. Myslím, že tady je opravdu co závidět.[caption id="attachment_336" align="aligncenter" width="600"]montana (9) S kámošema na horách :)[/caption]

Little Party Never Killed Nobody

A jak vypadá taková americká party? Všude je plno jídla! Hlavně jakého jídla! Od všeho něco: těstoviny, burgery, chipsy, marshmallowy, výtečné drinky a osvěžující koktejly. Třešničkou na dortu je pak zbytek večera strávený ve vířivce. Tereza to svým hostitelům a americkým přátelům oplatila a připravila také českou party pro Američany. A rozhodně se nejednalo o jednoduchý úkol. Sehnat ve Spojených státech všechny naše tradiční suroviny není jen tak. Proto museli oželet třeba svíčkovou. Ale zato byl pořádný guláš s knedlíkem nebo třeba bramboráčky.
Všichni mi říkali: ‚Nejezdi do Montany, zmrzneš tam!‘ No, a je tu 35 stupňů.
Navykla si na americké burgery a pochutnává si na slanokaramelové zmrzlině, kterou tam ochutnala poprvé. Když jsem se jí naopak zeptala, co jí tam chybí z naší kuchyně, bez váhání odpověděla, že chleba, protože v USA prý mají všechno sladké.Tereza pracuje vždy šest dní v týdnu a pak si může užít zaslouženě jeden den volna. O tomto čase se snaží podnikat tolik výletů, co jen to jde. Jeden z nejhezčích pro ni zatím byl do Glacier National Park. I když se tam vypravila v červnu, tak všude ležel sníh a mohla tam sáňkovat! Místo plné paradoxů – někteří Američané tu jezdili na snowboardu a někteří nosili žabky. Ve Státech je prostě možné všechno. Zatímco tamní města ji příliš nenadchla, přírodu v Montaně si ale Tereza naprosto zamilovala.montana (17)

Work and… TRAVEL!!!

Její dobrodružství skončí v září. Počká na kamarádku a společně se vydají na čtrnáct dní poznávat Západ. Poslední tři dny stráví v chaotickém a živém New Yorku, který mnozí stále považují za bránu Nového světa. I když na ni doma čekají školní povinnosti, změny v úrovni jazyka pociťuje už teď. Už po velmi krátké době v anglofonním prostředí začala místním obyvatelům dobře rozumět, a teď už si s nimi bez problémů o všem popovídá.Terčiny zážitky si navíc můžete přečíst na jejím terezaisontheway.blogspot.cz! Autor: Klára Gaňová

Přidej se k nám na Facebooku!

Partneři