CO JSTE CHTĚLI VĚDĚT O MONAKU, ALE NENAPADLO VÁS SE ZEPTAT

Malinká, zapadlá země někde na pobřeží Francie. Monako sice rozměry zrovna nevyniká, zato si svoji velikost vynahrazuje svou slávou. Po tomhle světě chodí jen málo těch, kteří o tomhle luxusním státě neslyšeli. Drahá auta (i jachty), značkové oblečení a kasino. Tahle slova vyskočí při pomyšlení na Monako snad na každého. Neskrývá se za ním ale doopravdy mnohem víc?

 • I když jde o mnohem méně turističtější zemi, než jakou je Francie, dorozumíte se tam anglicky desetkrát lépe.
 • Zastávky autobusů, které skrz Monako jezdí, nenajdete označené na mapách. Ne, ani na těch tištěných. Tamní obyvatelé je pravděpodobně znají a veškeří cizí návštěvnici očividně jezdí poněkud dražším typem vozidel. Cestovatelům pak zkrátka zbývá jít po silnici tak dlouho, dokud na nějakou zastávku nenarazí. (Anebo si nehrajte na hrdiny jako já a rovnou se někoho zeptejte…)
 • Na to, jak malý se tenhle státeček zdá být, zde existuje až moc různých způsobů dopravy. Vlaky, autobusy, auta, kola, lodě i helikoptéry jsou vám plně k dispozici.

 

 

 • Když už jsme u dopravy – z jedné „strany“ Monaka na druhou se můžete za dvě eura dostat malou dopravní lodičkou (Bateau Bus), která jezdí několikrát do hodiny. Snadno se tak přesunete od jedné z nejhlavnějších turistických „atrakcí“ v Monaku – knížecího paláce, ke druhé – kasinu…
 • I když je Monako jedním z nejluxusnějších států světa, neznamená to, že je cestovatelům absolutně zapovězené. Jen v něm nesmíte bydlet. Nebo jíst. Napsáno s trochou nadsázky, ale přesto… Stačí vám ubytovat se v sousedních francouzských vesničkách a vařit si v kuchyňce na ubytování.
 • Pokud nejste zdatní kuchaři, uvítáte naopak marche – tržnice, kterých se v maličkém Monaku nachází hned několik (např. Condamine Market). Najdete na nich čerstvé ovoce i zeleninu, ale často také sýry, vajíčka, nebo olivy. Svůj čerstvý nákup můžete doplnit o klasickou bagetu či jiné pečivo. Seženete většinou kolem jednoho eura…
 • A když už byste přece jen chtěli vyrazit na jídlo do města? Hlavně nezapomeňte – poledne a večer jsou vaše hlavní šance. Jinak skončíte na rozpálené ulici, hladoví, jen s kouskem bagety a prázdným žaludkem.

 

 

 • Jestli plánujete tour po Monaku (které se dá stihnout za půl dne…), začněte někde nahoře. Snažte se co nejvíce vyhnout výšlapům do kopců, které zlomyslně navazují hned na přístavy. V létě vás zabijí.
 • Když vám bude přát štěstí, narazíte na skalní výtahy, které se v zákoutích Monaka schovávají. Ale nenechte se unést, často jezdí jen o „jedno patro“ výš. Takže se stejně další kus budete muset škrábat sami. (Nebo můžete jezdit sem a tam, doporučuju…)
 • Neutrácejte za vstupy do všemožných zahrad. Projděte se radši zdarma parkem Saint-Martin, který vás dovede rovnou k Oceánografickému muzeu. Ušetřené peníze raději investujte tam. A třeba najdete i Nema.
 • Ať už jste u paláce či kasina – pokud uvidíte malou, úzkou a prázdnou uličku, zapadněte do ní. Což je obecně platné pravidlo, ale v těchto místech platí dvojnásob. Co je lepšího než zabloudit v neznámých, spletitých a tajemných ulicích přístavního města?

 

 

 • Snažte se nemít otevřenou pusu pokaždé, když kolem vás projede kabriolet určité, víc než známé značky. Nebo blízko vás propluje třípatrová naleštěná jachta. To je teď pro vás absolutně normální…
 • Na začátku června budete sice muset v moři sem tam zadrkotat zuby, za to vám ale budou odměnou mnohem prázdnější pláže (bacha, oblázkové) a skvělé otužení. Navíc jde o skvělou dobu, kdy se k plážím ještě nenahrnuli místní obyvatelé, kteří na pobřeží vlastní spoustu nemovitostí jako své „letní byty“. Všichni budou ještě chodit do školy a vy budete mít malá městečka (ne-li vesnice) jenom pro sebe.
 • Monako nekouše. Nebojte se vyrazit do téhle „zapovězené“ luxusní země. Pokud máte čich na low cost cestování, nepřijde vám ničím jiné než kdekoli jinde. Navíc jde o skvělé výchozí místo na výlety do Cannes, Nice (kam vám také doletí letadlo), Saint Tropez, nebo Antibes. Pamatujte si – Monako je mnohem víc než jen peníze v kasinu či drahá auta a outfity. Stačí se jen dívat.

Přidej se k nám na Facebooku!

Partneři